Zbojnícka miska

Zbojnícka miska

Zbojnícka, Diablova miska, Zamutovské skaly, Praporec

Zbojnícka miska

Zbojnícka miska

Znovuobjavujeme už objavené…takto by sa dali nazvať turistické výlety KPT v poslednom čase, keď navštevujú menej známe turistické miesta v blízkom i vzdialenejšom okolí Prešova. Tentoraz navštívili krásnu oblasť Slanských vrchov – z južnej strany zo Zámutova vystúpili na Praporec.

Zo Zámutova – východzieho bodu turistického prechodu sa ide po modrej turistickej značke z konečnej zastávky autobusu údolím potoka Čaklovec smerom na Zamutovské skaly. Prejde sa okolo budovy Lesného závodu a je treba pokračovať spočiatku širokým údolím, ktoré sa postupne zužuje. Na mieste, kde modrá značka opúšťa potok odbočiť doľava po neznačenom chodníku a po niekoľkých desiatkach metrov je tu prvý cieľ tohto výletu – veľmi pekný machom obrastený kamenný útvar – misu, ktorá má rozmery 2 m x 2,5 m, vysoká je až 70 cm, priehlbina v nej je hlboká asi 20 cm. Obyvatelia neďalekého Rudlova tento kameň nazývajú Zbojnícka miska – tu vraj sídlila zbojnícka družina, ktorá striehla na vozy naložené opálmi z neďalekých baní na Dubníku a tieto sa vozili do západnej Európy a až do Carihradu. Zbojníci údajne obrovskú misku používali ako ohnisko pri varení. Diablovou misku nazývajú Zámutovčania podľa rozprávky, v miske podľa nich varili čerti polievku zo zhnitého lístia a žiab, keď stavali most ponad Zámutovský potok, ktorý tečie západne od tohto miesta. Obidve legendy sú pekné a prvá má aj racionálne jadro. Je pravdou, že zbehovia a zbojníci tu mali ideálne podmienky a v týchto lesoch sa skrývali napríklad rebeli po známom cholerovom povstaní v roku 1831. Druhú legendu o čertoch indikuje vytesaný trojlístok na boku balvana, ktorý pripomína odtlačok nohy pravekého jaštera alebo chodidlo čerta.

Ak chcete prísť k Zamutovským skalám,  je potrebné vrátiť sa na modrú značku a po nej pokračovať, Skaly sú napravo od turistického chodníka. V roku 1980 boli vyhlásené za prírodnú rezerváciu, ktorej rozloha je 30,67 ha. – sú to veľké a zaujímavé andezitové skalné útvary, okolo rastie množstvo vzácnych rastlinných druhov – prídu si tu na svoje botanici a tí, ktorí tieto rastliny a kroviny poznajú. Miestami majú tieto skaly vežičkovitý tvar, niektoré sú nedostupné. Po návrate na modro značený turistický chodník sa po ceste dôjde ku chate Javorová pod Praporcom. Neznačenou skratkou rovno hore sa dá vystúpiť na Praporec (dá sa ísť aj po modrej značke). Z vrcholu Praporca, ktorý je vysoký 961 m sú nádherné výhľady po okolí, jasne vidno napríklad na Oblík. Aj tu na vrchole sú obrovské skalné útvary, kto si trúfne sa na ne vyštverať, vidí ešte ďalej a aj na druhú stranu na juh možno až do Zámutova. Z Praporca sa dá vrátiť rovnakou cestou do Zámutova alebo po zelenej turistickej značke a strmým horským chodníkom do Hermanoviec a do Bystrého.
Krásny kus našej prírody! Doporučujem navštíviť.

Alena Bodnárová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *