«

»

Apr 19

Kendický kríž

Kendický kríž

Kendický kríž

Stalo sa už tradíciou, že v prvú novembrovú nedeľu Klub prešovských turistov organizuje výlet na neďaleký kopec nad Kendicami, kde je postavený Kendický kríž.

A prečo práve v týchto dňoch – nuž preto, lebo je čas Pamiatky zosnulých a práve na Kendickom kríži sa turisti zastavia a spomínajú.  Bolo tomu tak aj tohto roku, kedy sme v Prešove nasadli na osobák do Košíc, odviezli sa dve zastávky do Kendíc, povedali sme si program dnešného dňa, trochu sme sa pofotili a už sme prešli cez dedinu a stúpali sme do kopca nad dedinou. Tohto roku sa nás zišlo 32 – organizovaných v turistických oddieloch, ale aj neorganizovaných. Jeden z nás urobil aj veniec z čačiny a ten vyniesol až hore. Pri kríži sme sa trochu zastavili, povedali pár slov, pospomínali si na tých, ktorí už nie sú medzi nami, ale určite sa na nás pozerajú z turistického neba…Na pamiatku sme zapálili sviečky, trochu sme tu postáli, porozprávali sme sa a už sme išli smer Prešov po modrej turistickej značke. Asi po dvoch hodinkách chôdze pekným jesenným lesom po hrebeni sme došli až k pamätníku Sedliackeho povstania na Furči. Odtiaľto je krásny výhľad na južnú časť Prešova, Slanské vrchy a dovidieť až na Dubník. Z Furče sme sa spustili cez Borkút do Haniskej, tradične sme sa zastavili na dobré pivko v miestnej krčmičke  a odtiaľ už domov. Niekto pešo, niekto autobusom.

Počasie bolo veľmi dobré na turistiku, doporučujem urobiť si tento výlet aj mimo dušičkového času. Je to nenáročná turistiku, zvládnu to tak deti ako aj tí skorej narodení. .

Alena Bodnárová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *