«

»

Okt 31

Putovanie Poľskom

Naša turistika za poznaním začala smerom k mestu Rzeszow , kde asi 18km severnejšie sa nachádza malebné mestečko Lancut.

LANCUT

Je to oblasť na juhu Poľska , v časti nazývanej Malopoľsko, ktorá je najmalebnejšou , najrozmanitejšou v celej krajine, tu sa rozprestiera mesto Lancut.

Jeho dominantou je mimoriadne zachovalý zámok pochádzajúci z 1.polovice 17.st. Toto pôvodné sídlo významného poľského rodu Potockých je miestom dôležitých udalostí ale hlavne lákadlom turistov.

V roku 1629 odkúpil mesto mocný velmož Stanislav Ľubomirsky a objednal si služby architekta Macieja Trapolyho a štukatéra Giovaniho Battistu Falconiho. Tých potom poveril výstavbou opevnenej rezidencie , ktorá bola dokončená       v r. 1641.

Zámok sa potom stal majetkom Izabely Ľubomirskej, ktorá ho rozšírila o tanečnú sálu , veľkú jedáleň. Založila veľké záhrady a mnohé pavilónky . V 19.st. prešiel tento zámok do rúk Potockých . V r.1889 – 1914

predposlední majitelia zámku Roman a Elizabeth Potockí zmodernizovali svoje sídlo.  Impozantná je stĺpová sieň , ktorá ukrýva sochu , ktorá zosobňuje mladého Henrika Ľubomirského.

Každoročne sa konajú v zámku hudobné festivaly.

V priestoroch stajní je dnes múzeum kočov , saní. Je to unikátna kolekcia kočiarov a saní, ktoré kedysi dopravovali veľmožov do Paríža, Viedne, Waršavy, Krosna. Celkom je tu okolo 120 najrôznejších dostavníkov , bričiek a ďalších druhov koňských povozov.

Zámok slúži v súčastnosti ako sídlo stretávania sa stredoeurópskych prezidentov.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *